نحوه محاسبه هزینه طراحی داخلی

آنقدر باید ناظر روی کار و مراحل پروژه کنترل داشته باشد که هر کجا دید کار ها به خوبی و سر وقت پیش نمی رود و یا مشکلی پیش آمده است، سریعا بتواند حل و فصل کند. شاید در نگاه اول توجه به این نکته یک امر پیش پا افتاده باشد اما توجه به همین نکته می تواند بر فضای بیمارستان بسیار تاثیرگذار باشد. این در حالی است که زیبایی و آرامش فضا در صورتی که نیاز پزشک و مراجع را پاسخگو نباشد، نه تنها کافی نیست بلکه طراحی بطور کل غیر قابل قبول میباشد. لازم به ذکر می باشد که مهم نیست که شما تا چه اندازه و مقداری عاشق برخی رنگها می باشید. تیم طراحی دکوراسیون آرکسان ابتدا با زمینه های تخصصی و علایق مشتریان دفتر شما آشنا شده و به شما مشاوره می دهد. ۲-به کارفرما در خرید تجهیزات و متریال ها مشاوره بدهد. داشتن یک مطب به روز و خلاقانه که زیبایی شناسی شما را نشان بدهد موضوع مهمی است اما برای رسیدن به آن باید برنامه ریزی زیادی کنید، خلاقیت زیادی به خرج بدهید و اهداف واقع گرایانه داشته باشید. ۶-گاها می تواند فضا های طراحی شده را به صورت تور مجازی و انیمیشن حرکتی نشان بدهد.

بسیاری از مراکز درمانی برای افزایش روحیه و از بین بردن فضای بی روح مراکز خود علاوه بر استفاده از پنجره های بیمارستانی که پنجره ها قدی هستند تصاویری زیبا و آرامش بخش از طبیعت مثل جنگل ها و رودخانه را در مراکز خود نصب می کنند تا طبیعت را وارد بخش های خود کنند. در واقع هر مرکز درمانی از فضاهایی چون بخش پذیرش، اتاق انتظار، مطب، سرویس های بهداشتی و … رنگ صورتی نیز مانند رنگ آبی و سبز آرامش بخش است، این رنگ به فضا علاوه بر حس لطافت، تمیزی و نرمی را می بخشد. این سبک بسیار اصیل و قدیمی ایرانی می باشد. البته بهتر است که هم صندلی و هم مبلمان راحتی با طرح و رنگ مناسب با سبک کلینیک خود انتخاب کنید. رنگ یکی از عوامل موثر در ایجاد حس آرامش در هر فضایی است که باید به دقت و درستی انتخاب شود. همچنین باید به رنگ نورهایی که انتخاب می کنید نیز دقت کنید. انتخاب رنگ مطب همیشه از گزینه هایی است که نسبت به آن کمی بی توجهی می شود در حالی رنگ دیوار ها و رنگ وسایل باید با هم منطبق باشند تا سلیقه ی شما را به خوبی نشان دهند.

از آن جایی که در معاینات دندان پزشکی فرد باید ساعت ها به سقف خیره شود، که این به نظر خوشایند نمی آید و حتی ممکن است خسته کننده نیز باشد. اگر میزها و صندلی ها در نزدیک به یکدیگر قرار گیرند، باعث می شود تا افراد احساس محدودیت کنند و این باعث می شود تا میزان استرس آن ها در هنگام ملاقات پزشک بیفراید. تحقیقات نشان داده اند که بیماران علاوه بر تمایل به وجود عناصر و صحنه های طبیعی در مطب ها و کلینیک های درمانی، بـه تجربـه ی مسـتقیم طبیعت نیـز علاقه دارنـد و آن را موجب تسکین علائم جسمی، کاهش استرس و یا بهبود حس خوب بودن و فراموشی موقت بیماری مـی دانند. پس برای انتخاب میز کانتر , میز منشی و پذیرش مدنظرتان به این طرح ها محدود نباشید و هر مدل و نظری را که دارید به . همچنین به راحتی میتوان قسمتهایی از میز را تغییر داد و این بخاطر استفاده از تکنولوژی برتر مونتاژ و عدم استفاده از پیچ و پرچ در تولید این مدل میباشد .

استفاده از رنگ های گرم همچون قرمز و یا رنگ هایی همچون مشکی، می تواند سبب تشدید درد بیماران و کلافگی و به هم ریختگی آن ها شود. رنگ نارنجی رنگی انرژی بخش و شاد است که در روحیه بیماران تاثیر خوبی دارد. البته انتخاب سبک نیز تاثیر زیادی بر انتخاب رنگ دارد به عنوان مثال اگر در طراحی دکوراسیون داخلی مطب شما به سبک مدرن می باشد المان ها و عناصر دکوری که در نظر گرفته می شود بیشتر با رنگ های روشن و سفید می باشد. هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با اصول و ویژگی های دکوراسیون و مبلمان بیمارستانی و تاثیر آن بر روحیات پرسنل و بیماران می باشد. این طراحی باید حرفه ای، معاصر و حتی منحصر به فرد باشد. بهترین رنگ ها برای طراحی مطب دکتر می توان به قهوه ای، بژ و آبی و سبز اشاره کرد. ۱- از طراحی سقف کلینیک زیبایی خود غافل نشوید: یکی از اجزای فضاهای داخلی که قابلیت زیادی برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی مطب و کلینیک را دارند، سقف ها هستند. قسمت پذیرش باید به گونهای باشد که در یک سمت مراجعین و در سمت دیگر کارکنان مطب قرار گیرند و در عین حال مراجعهکنندگان بتوانند در حالت ایستاده، نشسته (مخصوص افراد ناتوان و کمتوان جسمی) با کارکنان مطب صحبت و فرمهای لازم را پر کنند.

در واقع امروزه دکوراسیون و مبلمان بیمارستانی به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است و اکثر مراکز درمانی به آن توجهی ویژه دارند. همچنین انتخاب اصولی سبب صرفه جویی در مبلمان بیمارستانی می شود. در واقع رعایت اصول دکوراسیون داخلی بیمارستانی و انتخاب مبلمان مناسب سبب می شود که از کوچکترین فضاها هم حداکثر بهره وری را داشته باشید. پیشنهاد ما این است که تخت را در پشت مبلمان قرار داده و در روبروی بیمار و محلی که بیشتر در نقطه ی توجه بیمار می باشد، را با گل های زیبا تزیین نمایید. در این بند کارفرما باید تغییرات اجرا شده را حتما پیوست کند. البته تمام هدف این طراحی این است که کادر درمان و بیماران بتوانند با روحیه مناسب و آرامش بیشتری اوقات خود را در بیمارستان سپری کنند. بنابراین بهتر است که بیماررا تا جایی که امکان دارد، از مواجه شدن با مکان های ناشناخته و متفاوت دور کنیم، یکی از راه کار های خیلی موثر در این زمینه استفاده از رنگ هماهنگ در اتاق درمان و اتاق انتظار می باشد، چرا که با سپری شدن اوقاتی از بیمار در مکان لابی انتظار و عادت کردن به رنگ آن فضاف زمانی که بیمار وارد اتاق پزشک شود، احساس آرامش بیشتری خواهد کرد.

دلیل این امر این است که اکثر ما بیمارستان ها و محیط های درمانی را فضاهایی سرد و خسته کننده و بی روح می شناسیم. یکی از اصولی که در دانشگاه ماساچوست در بوستون هم تدریس شده در رابطه با این قضیه یک واحد درسی هم اختصاص داده شده که حتی گفته میشه که باید در محوطه کلینیک زیبایی حتماً از گل استفاده بشه و آرایش و هارمونی وسایل به نحوی باشه که گردش انرژی در فضا جریان داشته باشه. بدون اغراق می توان گفت که یکی از سخت ترین و پیچیده ترین طراحی هایی که در حرفه معماری و دکوراسیون داخلی فضاها وجود دارد طراحی دکوراسیون داخلی بیمارستان و فضاهای درمانی است. دکوراسیون اتاق پزشک تمام فعالیت ها در اطراف اتاق های درمانی دندانپزشکی می چرخند. یکی دیگر از اصول دکوراسیون داخلی بیمارستان ها توجه به نوع مبلمان بیمارستانی است. برای اینکه عملکرد کادر درمان و نوبت دهی با سرعت بیشتری انجام شود بهتر است متناسب با فضای خود مبلمان بیمارستانی را انتخاب کنید. ۴- در دکوراسیون مطب ، رنگ ها و لوازم چیدمان را به گونه ای انتخاب کنید که حس آرامش بخشی را ایجاد کند. طراحی و دکوراسیون داخلی فضاهای درمانی مانند کلینیک ها و مطب های پزشکی دارای حساسیت بالاتری نسبت به دیگر کاربری ها هستند .

عکس هایی که در قسمت پایین می بینید یکی از پروژه های ما در حوزه ی طراحی دکوراسیون داخلی مطب می باشد. به این فکر کنید که یک مغازه دار برای فروشگاهش یک طراحی داخلی خوب و شیک نیاز دارد و سفارش می دهد، هدف او از این طراحی داخلی حس امنیت و خوشحالی در آن فضا نیست، بلکه جلب توجه مشتری و بالا بردن فروش خود است. این مدل از ام دی اف ساخته شده است – ارتفاع کلی آن 110 سانتیمتر بوده – مدل نیمه پوشیده میباشد . فضاهای اداری، محلهایی مانند ساختمان پزشکان و انواع مطبها از جمله فضاهایی هستند که به طراحی و دکوراسیون داخلی آن خیلی توجهی نمیشود و به ساده ترین شکل ممکن اجرا میشوند تا کمترین هزینه را داشته باشند و همین موضوع باعث میشود کوچک ترین توجهی به خواسته مراجع کننده نداشته باشند! برای بازسازی مطب، پنج نکته را باید در نظر گرفت. پزوژه بازسازی مطب دکتر باید هم از نظر عملکرد و کاربرد و هم از نظر زیبایی شناسی مورد استفاده باشد.

نورپردازی اتاق پزشک نیز مانند سالن انتظار باید به گونه ای باشد که نه زیاد تاریک و نه زیاد روشن باشد، نورپردازی ملایم باعث می شود محیط اتاق پزشک برای مراجعه کنندگان دنج و آرامش بخش دکوراسیون داخلی مطب پوست و زیبایی باشد. کمد اداری برای این فضا میتواند یکی از بهترین انتخاب ها برای طراحی این مطب مراجعه میکنند. حتی این فضا ممکن است. نکته مهمی که در زیبایی مطب ها و هر فضایی موثر خواهد بود نظم و پاکیزگی آن فضا است. علاوه بر این چیدمان و دکوراسیون بیمارستان ها به صورت مدرن سبب صرفه جویی در مبلمان بیمارستانی می شود. در واقع اصول طراحی دکوراسیون داخلی مراکز درمانی و بیمارستان ها به این صورت است که به روحیات و نیازهای افراد حاضر در این مراکز توجه ویژه ای دارد. فضای بیمارستان و مراکز درمانی برای بسیاری از افراد خسته کننده و حتی ترسناک است و این ترس و دلهره بر روحیه و سلامت روانی افراد و حتی بر روند بهبودشان تاثیرات منفی می گذارد. این طرح یک مدل کاملا پرفکت برای واحد پذیرش امکاکن با ارباب رجوع بالا مانند بیمارستانها ,مطب ها , دفاتر هواپیمایی ,و دفاتر خدماتی میباشد . تشکیل شده است. که در طراحی دکوراسیون داخلی باید در تمام این بخش ها به رنگ و کفپوش بیمارستانی و مدل پرده و پنجره های بیمارستانی توجهی ویژه شود.

جنس این مدل میز کانتر از ام دی اف هایگلاس بوده و قابل تولید با ام دی اف معمولی هم میباشد. نوید اکباتان اولین و بزرگترین تولید کننده مبلمان و کابینت های مدرن دندانپزشکی و پزشکی و بیمارستانی در کشور می باشد که با سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه و با هدف فناوری و نوآوری در زمینه طراحی و معماری داخلی مختص مطب ها و کلینیک های پزشکی ،دندانپزشکی و بیمارستانی فعالیت می نماید . خدماتی که برای این پروژه در نظر گرفته شد شامل طراحی پلان دیوارچینی متناسب با ابعاد و مبلمان مورد نظر کارفرما، طراحی داخلی تمامی فضاها با استفاده از چوب براق، کاغذ دیواری، رنگ، چوب ترمووود، کناف و کشسان می باشد که به بهترین نحو در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و محیط کاری زیبایی را فراهم کرده اند. صفحه پیشخوان این مدل عرض کمی دارد و ارتفاع صفحه میز از زمین 75 سانتیمتر و ارتفاع کلی میز 125 سانتیمتر طراحی شده است . رنگ قهوه ای به دلیل استفاده از وسایل چوبی مثل میز و مبلمان، معمولا یکی از رنگهایی است که در همه جا دیده می شود.

به طور کلی توجه به دکوراسیون و مبلمان بیمارستانی سبب ایجاد محیطی راحت تر و مناسب تر برای تمام افراد حاضر در مراکز درمانی شده است و لذا امروزه دکوراسیون و مبلمان بیمارستانی در کشور ما بسیار پرطرفدار شده است. این مساله سبب شد که امروزه دکوراسیون و مبلمان بیمارستانی برای این مراکز بسیار حائز اهمیت باشد چرا که برخلاف باور بسیاری از افراد توجه به دکوراسیون و انتخاب مواد و مصالح همچون رنگ و پنجره های بیمارستانی و کفپوش بیمارستانی بر بهبود عملکرد کار مطب و روحیه بیماران بسیار تاثیرگذار است. فضای بعدی که بیشترین تاثیرگذاری را دارد اتاق انتظار است.بیماران بیشترین زمان خود را در مطب،اینجا سپری میکنند؛در نتیجه به این فضا بیشترین توجه را داشته باشید. ۲- عملکرد و زیبایی را با هم در نظر بگیرید. علاوه بر رنگ و کفپوش بیمارستانی عوامل دیگری هم هستند که به کارگیری آنها در دکوراسیون مراکز درمانی بسیار تاثیرگذار است.