محاسبه تعداد کاراکتر در اس ام اس فارسی و انگلیسی


محاسبه تعداد کاراکترهای مجاز در اس ام اس فارسی و انگلیسی

اگرچه این روزها استفاده از شبکه های اجتماعی مختلف از میزان ارسال و دریافت پیامک کاسته است، اما همچنان افرادی هستند که به دلایل مختلف پیامک ارسال می کنند. این افراد ممکن است روش بخواهند تعداد کاراکترهای پیامک را محاسبه کنید بدانند تا بتوانند هزینه ارسال پیامک را به خوبی محاسبه کنند. در این مطلب از وبلاگ ایده پردوزران قصد داریم نکاتی را در خصوص محاسبه تعداد کاراکتر در اس ام اس فارسی و انگلیسی بیان کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

کاراکتر اس ام اس چیست و نحوه محاسبه تعداد کاراکترهای پیامک?

کاراکتر پیامک چیست و چگونه تعداد کاراکترهای پیامک را محاسبه می کنید؟

هزینه پیامک ها بر اساس کاراکتر نوشته شده در پیامک تعیین می شود. اما کاراکتر پیامک چیست؟ وقتی مردم پیامک می نویسند، هر حرف، علامت، فاصله و شکلک استفاده شده به عنوان یک کاراکتر به حساب می آید. بنابراین باید بگوییم که تعداد پیام های متنی در واقع تعداد دفعاتی است که با استفاده از صفحه کلید خود چیزی تایپ کرده اید. معمولاً خود تلفن همراه تعداد کاراکترهایی را که در پیامک استفاده کرده اید نمایش می دهد تا بررسی به راحتی انجام شود.

هزینه پیامک چگونه محاسبه می شود؟

هزینه پیامک با توجه به تعداد صفحات نوشته شده توسط افراد محاسبه می شود. تعداد حروف انگلیسی قابل استفاده در یک صفحه با تعداد حروف فارسی متفاوت است. به همین دلیل توجه به این نکته برای محاسبه صحیح هزینه هر پیامک خالی از لطف نیست.

همچنین هزینه ارسال پیامک به زبان فارسی با هزینه ارسال آن به زبان انگلیسی متفاوت است. هزینه هر پیامک با ضرب تعداد صفحات پیامک در قیمت پایه پیامک به آن زبان محاسبه می شود. با استفاده از این روش می توانید به راحتی هزینه پیامک خود را به زبان فارسی یا انگلیسی محاسبه کنید.

تعداد کاراکترهای مجاز در پیامک لاتین

اکنون که متوجه شدید کاراکترهای پیامک چیست، وقت آن است که چند نکته در مورد تعداد کاراکترهای مجاز در اس ام اس لاتین بیان کنید. همانطور که گفتیم هزینه هر پیامک با توجه به تعداد صفحات آن مشخص می شود. تعداد کاراکترهای صفحات مختلف اس ام اس انگلیسی با یکدیگر متفاوت است.

160 کاراکتر را می توان در صفحه اول پیامک به زبان انگلیسی یا لاتین قرار داد. 146 کاراکتر در صفحه دوم پیامک لاتین، 153 کاراکتر در صفحه سوم و 153 کاراکتر در هر صفحه از صفحه چهارم به بعد قابل استفاده است.

چرا محدودیت اس ام اس لاتین 160 کلمه است؟

در سال 1985 فردی به نام هیلبراند که در آن زمان مسئول سیستم ارتباطات سلولی جهانی بود، این شماره را انتخاب کرد. با شمارش کاراکترهایی که مردم روی کارت پستال ها نوشته اند و برخی افکار تصادفی افراد متوجه شد که 160 کاراکتر عدد مناسبی برای صفحه اول پیامک است. این شماره از همان زمان ایجاد شد و هنوز هم محدودیت کاراکترهای اس ام اس لاتین همان عدد است.

تعداد کاراکترهای مجاز در اس ام اس فارسی

تعداد کاراکترهای مجاز در اس ام اس فارسی

همانطور که گفتیم تعداد کاراکترهای مجاز در هر صفحه ای که به زبان فارسی تایپ می کنید با تعداد کاراکترهای مجاز در زبان انگلیسی متفاوت است. 70 کاراکتر در صفحه اول پیام کوتاه به زبان فارسی قابل استفاده است. تعداد کاراکترهای مجاز در هر صفحه پیامک به زبان فارسی به شرح زیر است.

 • صفحه اول: 70 کاراکتر
 • صفحه دوم: 64 کاراکتر
 • صفحه سوم: 67 کاراکتر
 • صفحه 4 به بعد: 67 کاراکتر

نکات مهم در محاسبه تعداد کاراکترهای پیامک و هزینه آنها

نکات مهم در محاسبه تعداد کاراکترهای پیامک و هزینه آنها

علاوه بر موارد ذکر شده چند نکته وجود دارد که در صورت بی توجهی بر هزینه پیامک تاثیر منفی می گذارد و باعث افزایش قیمت می شود. از جمله مهم ترین نکاتی که در ارسال پیامک باید به آن توجه کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- تعداد کاراکترهای پیامک را محاسبه کنید

باید بدانید که صفحات اس ام اس به طور دقیق محاسبه می شوند. پس هنگام نوشتن پیامک به این نکته توجه کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک پیامک به زبان فارسی ارسال کنید، صفحه اول شامل 70 کاراکتر است. اما اگر 71 کاراکتر وارد کنید هزینه ارسال پیامک دو برابر می شود. پس توجه به این نکته می تواند در محاسبه تعداد کاراکترهای پیامک و هزینه آن موثر باشد.

2- تفاوت هزینه ارسال پیامک به زبان های فارسی و لاتین

گاهی افراد در اس ام اس خود از زبان فارسی و لاتین استفاده می کنند. آنها باید بدانند که محاسبه تعداد کاراکترهای پیامک و صفحات آنها در این مرحله به زبان فارسی انجام می شود. با توجه به اینکه تعداد کاراکترهای مجاز در هر صفحه در پیامک فارسی تقریباً نصف تعداد کاراکترهای مجاز در یک پیامک انگلیسی است، باید به تعداد کاراکترها و صفحات پیامک دقت کنید.

محاسبه تعداد کاراکترهای پیامک و هزینه آن برای اپراتور تلفن همراه

محاسبه تعداد کاراکترهای پیامک و هزینه آن برای اپراتور تلفن همراه

در حال حاضر چندین اپراتور تلفن همراه مختلف در ایران فعالیت می کنند. درست است که روش محاسبه تعداد کاراکترهای پیامک در همه آنها یکسان است، اما قیمت ارسال پیامک در هر کدام با دیگری کمی متفاوت است. اما عدم توجه به این تفاوت می تواند باعث خطا در محاسبه هزینه پیامک شود. هزینه ارسال پیامک در هر اپراتور به شرح زیر می باشد.

1- همراه اول

اولین اپراتور تلفن همراه ایران حماب آل است. هزینه ارسال پیامک به شماره 1401 در این اپراتور به شرح زیر می باشد.

 • ارسال پیامک فارسی با سیم کارت ثابت همراه اول: 8.9 تومان
 • ارسال اس ام اس لاتین با سیم کارت ثابت همراه اول: 22.2 تومان
 • ارسال پیامک فارسی با کارت اعتباری همراه اول: 10.6 تومان
 • ارسال پیامک لاتین با کارت اعتباری همراه اول: 26.4

2- ایرانسل

ایرانسل یکی از پرطرفدارترین اپراتورها در ایران است. این اپراتور هزینه ارسال پیامک در این شبکه را اعلام کرده است که در زیر ارائه کرده ایم.

 • ارسال اس ام اس فارسی با سیم کارت دائمی ایرانسل: 9.9 تومان
 • ارسال اس ام اس لاتین با سیم کارت دائمی ایرانسل: 23.2 تومان
 • ارسال پیامک فارسی با کارت اعتباری ایرانسل: 11.6 تومان
 • ارسال اس ام اس لاتین با کارت اعتباری ایرانسل: 27.4 تومان
 • ارسال اس ام اس فارسی با انواع سیم کارت های ایرانسل به خارج از کشور: 1500 تومان
 • ارسال اس ام اس لاتین با انواع سیم کارت ایرانسل به خارج از کشور: 1500 تومان

البته باید بدانید که هزینه ارسال پیامک با استفاده از سیم کارت های ایرانسل به کشورهای آلمان، سوریه، عراق، ارمنستان، ترکیه، قزاقستان، استرالیا، ترکمنستان، آذربایجان، کویت، امارات متحده عربی، کانادا، پاکستان، آمریکا ، چین، لهستان، ازبکستان، دانمارک، روسیه، سوئد و فنلاند 1500 تومان محاسبه می شود. ارسال پیامک به خطوط سایر کشورها 2200 تومان هزینه دارد.

3- بنویسید

رایتل جدیدترین اپراتور تلفن همراه ایران است. هزینه ارسال پیامک با سیم کارت های مختلف این اپراتور به شرح زیر می باشد.

 • ارسال پیامک فارسی با سیم کارت ثابت رایتل: 9.8 تومان
 • ارسال اس ام اس لاتین با سیم کارت رایتل ثابت: 16.9 تومان
 • ارسال پیامک فارسی با کارت اعتباری ریتال: 11.5 تومان
 • ارسال اس ام اس لاتین با کارت اعتباری ریتال: 23 تومان

توجه به هزینه ارسال پیامک با اپراتورهای مختلف

بر اساس قانون بودجه سال 1401 مصوب مجلس شورای اسلامی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ازای هر صفحه پیامک مبلغ 3 تومان به عنوان درآمد عمومی دولت محاسبه و به هزینه ارسال پیامک اضافه می شود.

خلاصه

 • برای محاسبه هزینه ارسال پیامک باید تعداد کاراکترهای هر پیامک را بدانید.
 • باید بدانید که تعداد کاراکترهای قابل استفاده در هر صفحه اس ام اس فارسی و انگلیسی با یکدیگر متفاوت است.
 • با محاسبه تعداد کاراکترهای پیامک و دانستن تعداد کاراکترهای مجاز در هر صفحه پیامک می توانید هزینه ارسال پیامک را محاسبه کنید.
 • برای محاسبه هزینه ارسال هر پیامک، تعداد صفحات را در قیمت هر صفحه پیامک ضرب کنید.
 • در محاسبه قیمت پیامک توجه داشته باشید که وجود حتی یک کاراکتر بیشتر از مقدار مجاز باعث می شود صفحه جدیدی به پیامک شما اضافه شود و هزینه ارسال افزایش یابد.
 • هر حرف، علامت نقطه گذاری، فاصله و ایموجی در پیام متنی به عنوان یک کاراکتر به حساب می آید.
 • در صفحه اول پیامک فارسی 70 کاراکتر قابل استفاده است. این مقدار در صفحه دوم 64 کاراکتر، در صفحه سوم 67 کاراکتر و در صفحه چهارم به بعد 67 کاراکتر است.
 • در صفحه اول اس ام اس لاتین 160 کاراکتر قابل استفاده است. این مقدار در صفحه دوم 146 کاراکتر، در صفحه سوم 153 و در صفحه چهارم 153 کاراکتر می باشد.
 • قیمت ارسال هر صفحه پیامک به زبان فارسی و لاتین با اپراتورهای مختلف تلفن همراه متفاوت است.
 • باید بدانید که هزینه ارسال پیامک از خطوط ثابت کمتر از خطوط اعتباری است.

پرسش های رایج

1- کاراکتر پیامک چیست؟

هر حرف، علامت نقطه گذاری، فاصله و ایموجی در یک پیام کوتاه یک کاراکتر نامیده می شود. مجموعه کاراکتر پیامک ها و صفحات مختلف آنها را ایجاد می کند.

2- هزینه پیامک چگونه محاسبه می شود؟

با محاسبه تعداد کاراکترهای پیام کوتاه که صفحات مختلف پیام کوتاه را تشکیل می دهند، می توانید هزینه ارسال هر پیامک را محاسبه کنید. باید بدانید که در هر صفحه پیامک فقط تعداد محدودی کاراکتر قابل استفاده است و برای محاسبه هزینه پیامک باید تعداد صفحات را در قیمت ارسال ضرب کنید تا از هزینه ارسال آن مطلع شوید.

3- در هر صفحه اس ام اس لاتین چند کاراکتر مجاز است؟

در صفحه اول اس ام اس لاتین 160 کاراکتر قابل استفاده است. این مقدار در صفحه دوم 146 کاراکتر، در صفحه سوم 153 کاراکتر و در صفحه چهارم 153 کاراکتر می باشد.

4- در هر صفحه اس ام اس فارسی چند کاراکتر مجاز است؟

در صفحه اول پیامک های فارسی 70 کاراکتر قابل استفاده است. صفحه دوم پیامک فارسی دارای ظرفیت 64 کاراکتر می باشد. در صفحه سوم و بعد از 67 کاراکتر قابل استفاده است.

به این مقاله اشاره کنید

[کل: ۰ میانگین: ۰]