فیشینگ با ارسال پیامک جعلی چیست و چگونه با آن مقابله کنیم؟

فیشینگ چیست؟

بنابراین، فیشینگ به راحتی به یک فرآیند موفق تبدیل می شود. آنچه مهم است توجه به راه هایی است که شما را در مواجهه با این حوادث ایمن نگه می دارد.

انواع فیشینگ با ارسال پیامک

هنگامی که یک پیام متنی بسیار فوری دریافت می کنید، دو بار فکر کنید. پیام را چندین بار بخوانید و اگر متوجه شدید که پیام فیشینگ است، آن را مسدود یا گزارش دهید.

در مورد گزارش دریافتی سوال کنید

اطلاعات شخصی در موبایل

در اینجا چند فرضیه رایج برای جعل هویت پیامکی آورده شده است:

کووید 19

با توجه به اینکه فیشینگ به عنوان یک روش متداول کلاهبرداری شناخته می شود، در زیر چند نمونه رایج را با شما به اشتراک می گذاریم.

پرونده شما به سیستم قضایی منتقل شده است

این فیشینگ در اسفایا گزارش شد و پلیس فتا موفق به شناسایی و دستگیری این مجرم شد. اگرچه تعداد فیشینگ ها بسیار زیاد است و توصیه های پلیس فتا باید مورد توجه قرار گیرد.

چه عواملی در ایجاد جعل هویت مؤثر است؟

اگر قابلیت تأیید چند مرحله ای تلفن همراه و برنامه های شما فعال باشد، امنیت دستگاه هوشمند شما اجازه هک اطلاعات را به مجرمان سایبری نمی دهد. به این ترتیب با روش احراز هویت چند عاملی می توانید در برابر جعل هویت پیامکی ایمن باشید.

تایید دو مرحله ای کافی نیست

فیشینگ به معنای ارسال پیام به افراد در پلتفرم های مختلف از طریق ارسال پیامک، ایمیل یا تماس تلفنی است. در این پیام از کاربران دعوت شده است که روی یک لینک ظاهرا معتبر و شرکتی کلیک کنند. سپس از او اطلاعاتی مانند شماره کارت، شماره حساب و حتی مشخصات شخصی را می خواهند. پس از مدت کوتاهی تمامی مشخصات هویتی و بانکی فرد ثبت می شود. در آن زمان یا پس از مدتی فرد متوجه می شود که کل حساب بانکی اش خالی است.

جوایز و هدایا نشان دهنده وعده خدمات یا محصولات رایگان است. اغلب این هدایا از یک خرده فروش یا شرکت معروف ارسال می شود. اینها می توانند جوایز مسابقه، جوایز خرید یا هر تعداد پیشنهاد رایگان دیگر باشند. وقتی مجرمی با ارائه یک ایده «رایگان» فردی را به هیجان می آورد، شرایط را برای اجرای سریعتر فرآیند جعل هویت ایجاد می کند. جالب اینجاست که این تخلفات معمولاً مربوط به پیشنهادات زمان محدود یا انتخاب انحصاری کارت هدیه رایگان است.

1- فیشینگ با ارسال پیامک چیست؟

وقتی مردم با تلفن همراه خود هستند، کمتر مراقب خود هستند. بسیاری از مردم فکر می کنند تلفن های هوشمندشان از رایانه ها امن تر است. اما امنیت گوشی های هوشمند محدودیت هایی دارد و همیشه نمی تواند مستقیماً از شما و داده های شما محافظت کند.

  • اعتماد: مجرمان سایبری در صورت جعل هویت افراد و سازمان های قانونی، سوء ظن قربانیان حملات سایبری خود را کاهش می دهند. در این میان، پیامک به عنوان یک کانال ارتباطی شخصی تر، طبیعتاً قدرت دفاعی فرد را در برابر تهدیدات کاهش می دهد.
  • زمینه و هدف: وجود شرایطی که بتوان با اهداف سازمان های معتبر مرتبط باشد، به مجرم اجازه می دهد تا پوشش موثری ایجاد کند. ماهیت شخصی پیام به مجرم کمک می کند تا هرگونه سوء ظن مبنی بر هرزنامه بودن آن را برطرف کند.
  • احساسات: با افزایش احساسات مردم، مجرمان سایبری می توانند بر تفکر انتقادی قربانیان حملات سایبری خود غلبه کنند و آنها را تشویق به اقدام سریع کنند.

فیشینگ برای تایید یک سفارش

تایید دو مرحله ای روشی شناخته شده برای ارتقای امنیت تلفن های همراه و پیام رسان هایی مانند تلگرام و واتس اپ است. اما مطمئن شوید که این اطلاعات به افراد دیگر داده نمی شود. محرمانه بودن کد تأیید دو مرحله ای به ایمن نگه داشتن دستگاه هوشمند شما کمک می کند.

آنتی ویروس در برابر فیشینگ با ارسال پیامک

اگر فقط با اطلاعات شخصی بتوانند حساب بانکی را خالی کنند، شاید این سؤالات را بپرسند؟ یا خسارت های دیگری برای دارندگان گوشی همراه خواهد داشت؟ در پاسخ باید بگوییم که مجرمان سایبری اطلاعاتی از جمله شماره تماس شما و تمامی حساب های شبکه های اجتماعی شما را در فضای مجازی به دست می آورند. آنها می توانند پیام های متنی شما را در همه پیام رسان ها بخوانند. آنها حتی می توانند از طرف شما به شماره موبایل شما تماس بفرستند. به این ترتیب افراد بیشتری با ارسال پیامک در میان قربانیان حملات سایبری فیشینگ قرار می گیرند.

دو نمونه جعل هویت با ارسال پیامک جعلی

با نصب آنتی ویروس می توانید امنیت تلفن همراه خود را ارتقا دهید. این برنامه ها پیامک های جعلی را به عنوان عوامل بدافزار شناسایی می کنند. به این ترتیب خطر را به شما گوشزد می کنند.

خلاصه

  • فیشینگ با ارسال پیامک یکی از رایج ترین روش های کلاهبرداری است.
  • فیشینگ نوعی کلاهبرداری آنلاین است. کلاهبرداران با ارسال ایمیل، پیامک یا تماس تلفنی سعی می کنند اطلاعات کاربران را حک کرده و حساب بانکی آنها را خالی کنند.
  • مجرمان سایبری از اعتماد و احساسات مردم برای انجام موفقیت آمیز فرآیند جعل هویت سوء استفاده می کنند.
  • جوایز ویژه، فاکتورها یا تایید سفارش و پشتیبانی مشتری رایج ترین موضوعات فیشینگ هستند.

پرسش های رایج

نوع دیگری از فیشینگ با ارسال پیامک های جعلی شامل تایید نادرست خرید اخیر یا صورتحساب یک سرویس است. قربانی این نوع فیشینگ احتمالا هیجان زده یا نگران است. از طرفی محتوای پیام اعتماد او را جلب می کند. در نتیجه فرد با اقدام فوری سعی در پرداخت هزینه های موجود دارد. این باعث می شود که فرد وارد فرآیند جعل هویت شود.

خدمات مشتری

در صورت موفقیت آمیز بودن جعل هویت، اطلاعات تلفن همراه به سرقت می رود. اگر اطلاعات بانکی و حساب های ارز دیجیتال در میان آنها باشد، مجرمان سایبری به راحتی می توانند تمام حساب های بانکی و دیجیتال را تخلیه کنند. بنابراین از ذخیره اطلاعات مالی و غیر مالی خود در تلفن همراه خودداری کنید.

از گزینه تایید چند مرحله ای استفاده کنید

فیشینگ به چه معناست؟

اگر با ارسال پیامک با فیشینگ مواجه شدید می توانید با شرکت مربوطه تماس بگیرید. اگر از صحت پیامک مطمئن هستید، به درخواست های آن اقدام کنید.

برخلاف جعل هویت، هیچ لینکی را با ارسال پیامک باز نکنید

همه جعل هویت پیامکی از روش‌های مشابهی استفاده می‌کنند. اگرچه ارائه آن ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد. مجرمان سایبری می توانند از طیف گسترده ای از هویت ها و مکان ها برای جاری نگه داشتن جرایم پیامکی خود استفاده کنند.

نمونه دیگری از جعل هویت با ارسال پیامک جعلی را شرح خواهیم داد. در این کلاهبرداری فیشینگ، کلاهبردار از هشدار قطع برق استفاده کرد. در واقع در این فرآیند مجرم سعی کرد پیام هشدار دهنده ای مبنی بر قطع برق به صاحبان تلفن همراه ارسال کند. در پیامک از مردم خواسته شده بود که برای پرداخت بدهی روی لینک خاصی کلیک کنند. فرد پس از مشاهده قبض برق به درگاه پرداخت الکترونیکی هدایت شد. او با وارد کردن اطلاعات بانکی خود فرصتی برای سرقت سایبری فراهم کرد.

3- موثرترین راهکارها برای مقابله با فیشینگ با ارسال پیامک چیست؟

شاید این موضوع خیلی ها را نگران کرده است. اما باید بدانید که راه حل هایی وجود دارد که با ارسال یک پیامک جعلی از شما در برابر فیشینگ محافظت می کند.

اس ام اس جواب نده

آنتی ویروس

فیشینگ نوعی کلاهبرداری آنلاین است. کلاهبرداران با ارسال ایمیل، پیامک یا تماس تلفنی سعی می کنند اطلاعات کاربران را حک کرده و حساب بانکی آنها را خالی کنند. اگر به کلمه انگلیسی یا (ماهیگیری) آن نگاه کنید به معنای ماهیگیری برمی خورید. در واقع در این نوع جرایم کلاهبرداران طعمه ای جذاب برای کاربران تهیه می کنند تا تمامی مشخصات کامپیوتر، موبایل و حساب بانکی خود را به دست آورند. این فرآیند چیزی شبیه ماهیگیری است.

فیشینگ چگونه رخ می دهد؟

یک مثال آشنا زمانی است که یک پیام ارسال می شود و متن آن درخواست می کند که شخص روی یک لینک خاص کلیک کند. سپس فرد تشویق می شود که این پیام را برای چندین نفر ارسال کند تا جوایز ویژه ای مانند آیفون را برنده شود. در این شرایط مجرمان سایبری به راحتی از اطلاعات تعداد زیادی از افراد سوء استفاده می کنند.

فاکتور یا تایید سفارش

بارها در پایان اس ام اس به شما اطلاع می دهند که در صورت رضایت به شماره بعدی اس ام اس بفرستید. در این مورد، شما نیازی به پاسخگویی ندارید. بهترین راه حل مسدود کردن یا گزارش شماره فرستنده پیامک است.

تصمیم دقیق بگیرید

کلاهبرداری های مختلفی در خصوص ارائه خدمات مرتبط با کرونا وجود دارد. محتوای آنها برای سازمان های فعال در حوزه اطلاعات، سلامت و سازمان های مالی ایجاد شده است. گاهی اوقات مردم نیز به دلیل اهمیت پایان دادن به اپیدمی کرونا فریب می‌خورند. در نتیجه سعی می کنند به کمک های مالی توجه کنند و به توصیه های بهداشتی مرتبط توجه کنند.

فیشینگ با موضوع جایزه

گاهی با سوء استفاده از اطلاعات افراد، سرقت های ناگفتنی صورت می گیرد. قربانیان حملات سایبری متحمل آسیب هایی می شوند که باعث تعمیر بسیاری از مشکلات می شود. در ادامه به طور خاص فیشینگ را با ارسال یک پیامک جعلی توضیح خواهیم داد.

فیشینگ با ارسال پیامک جعلی چیست؟

کلاهبرداران گاهی اوقات برای دسترسی به اطلاعات افراد و خالی کردن حساب های بانکی، پیامک ارسال می کنند. در این صورت پیامک ارسالی آنقدر جذاب است که فرد مشتاق کلیک روی لینک جعلی است. سپس فرد وارد صفحه ای به ظاهر امن و مطمئن می شود که در واقع جعلی است. ممکن است از فرد دعوت شود تا برنامه را دانلود و استفاده کند، سپس از او خواسته می شود مشخصات هویتی و برخی جزئیات مربوط به حساب بانکی خود را ارائه دهد. کلاهبرداری اینگونه انجام می شود.

مضرات فیشینگ برای دارندگان تلفن همراه چیست؟

2- رایج ترین موضوعات جعل هویت در پیامک چیست؟

فیشینگ با ارسال پیامک یکی از رایج ترین روش های کلاهبرداری است. حتماً از بانک ها یا سازمان های دیگر پیامک هایی مبنی بر برنده شدن در قرعه کشی دریافت کرده اید. هر روز برای کاربران انواع پیامک های جعلی ارسال می شود و با متن های جذاب از آنها برای انجام کاری مانند دریافت جوایز ویژه یا انجام امور قضایی دعوت می شود. سپس به کاربران هدایت می شود تا روی پیوندهای مختلف کلیک کنند. همین فرآیند که در کمتر از 5 دقیقه انجام می شود، اطلاعات کاربران را به سرقت می برد.
در این مقاله از مجله آیدا فرژان شما را با این کلاهبرداری به نام فیشینگ پیامکی آشنا می کنیم. سپس راه حل هایی برای مقابله با آنها ارائه می کنیم. با ما همراه باشید

فیشینگ چیست؟

انواع فیشینگ با ارسال پیامک

هنگامی که یک پیام متنی ناشناس دریافت می کنید، فرض کنید که پیام متنی دریافتی نوعی فیشینگ است. پس هیچ لینکی را باز نکنید

اطلاعات حساب بانکی را در تلفن همراه خود ذخیره نکنید

فیشینگ با ارسال پیامک جعلی از سیستم حقوقی

دسترسی به اطلاعات شما مانند به دست آوردن مشخصات بانکی شماست، اگر از شما بخواهند در اپلیکیشن واریز کنید، با وارد کردن اطلاعات در درگاه پرداخت به راحتی از تمامی اطلاعات شما مطلع خواهند شد. این باعث می شود حساب های بانکی شما به سرعت تخلیه شود.

فیشینگ با ارسال پیامک جعلی هشدار قطعی برق

فیشینگ با ارسال پیامک جعلی

[کل: ۰ میانگین: ۰]

کلاهبرداران گاهی اوقات برای دسترسی به اطلاعات افراد و خالی کردن حساب های بانکی، پیامک ارسال می کنند. در این صورت پیامک ارسالی آنقدر جذاب است که فرد مشتاق کلیک روی لینک جعلی است. سپس فرد وارد صفحه ای به ظاهر امن و مطمئن می شود که در واقع جعلی است. سپس از او خواسته می شود مشخصات هویتی و برخی از جزئیات حساب بانکی خود را ارائه دهد. کلاهبرداران با ثبت اطلاعات، تمامی اطلاعات شخصی را به سرقت می برند.

پاسخ ندادن به پیامک ها، نصب آنتی ویروس، گزارش و مسدود کردن شماره های عجیب و غریب پیامک، استفاده از کدهای تایید و کنترل احساسات موثرترین راه برای جلوگیری از فریب خوردن توسط فیشینگ است.

کرونا، فیشینگ هدیه، تایید فاکتور یا سفارش و پشتیبانی مشتری رایج ترین موضوعات فیشینگ هستند.

یک سال از ارسال پیامک به تلفن همراه افراد مختلف از سامانه سانا می گذرد. پیامک “پرونده شما به دستگاه قضایی منتقل شد”. این یک راه برای تقلب است. در این اطلاعیه شماره پرونده، تاریخ و شعبه دادگاه منتشر شده است. سپس فرد را هدایت می کنند تا روی پیوندی از سیستم ثنا کلیک کند.

در این صورت فرد نگران وقوع پرونده کیفری و حضور در دادگاه است. به همین دلیل لینک را باز می کند. وقتی شخصی روی پیوند کلیک می کند، از او خواسته می شود برنامه را دانلود کند. با نصب این اپلیکیشن، فرد راهی برای فعالیت مجرمان سایبری باز می کند. در این شرایط کلاهبرداران به تمام اطلاعات صاحب تلفن همراه دسترسی پیدا می کنند.

به این مقاله اشاره کنید

مجرمان سایبری که خود را به عنوان پشتیبانی مشتری نشان می دهند، گاهی اوقات خود را به عنوان نمایندگان پشتیبانی از یک شرکت مورد اعتماد جعل می کنند تا به شما در حل مشکل کمک کنند. شرکت‌های محبوب فناوری و تجارت الکترونیک مانند اپل، گوگل و آمازون جبهه‌ای موثر برای مجرمان سایبری هستند.

روش های مقابله با فیشینگ با ارسال پیامک

قبل از اینکه در مورد فیشینگ با ارسال پیامک جعلی صحبت کنیم، بهتر است تصور واضح تری در مورد فرآیند جعل هویت داشته باشیم.