بتن چیست ؟ هر چیزی که در مورد بتن باید بدانید تاریخچه و جزییات فهاب بتن

در مورد بتن مسلح، نفوذ رطوبت و هوا منجر به خوردگی فولاد می‌شود. این امر منجر به افزایش حجم فولاد و در نتیجه ترک خوردن و تخریب بتن می‌شود. نفوذ پذیری بتن برای سازه‌های دریایی و هیدرولیکی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

میله های پشتیبانی، می توانند در بتن یکپارچه شوند تا قدرت تعیین کنندگی داشته باشند و به بهبود روش های ساختمانی کمک کنند. اگرچه بتن فقط با این سه ماده اصلی ساخته می شود، فرآیند مخلوط کردن به همین سادگی قالب بتن ها هم نیست. فرآیند مخلوط کردن، باید با دقت انجام شود تا درنهایت یک بتن باکیفیت بالا برای استفاده در ساخت وساز ارائه شود. پس از آماده شدن مخلوط، توزیع معمولاً از یکی از سه راه مخلوط کن یا فرغون و یا پمپ انجام می شود. درون سازه‌ی‌ بتنی بر اثر واکنشه‌های شیمیایی – الکتروشیمیایی، سبب افزایش فشار درون ‌بتون گردیده که در نهایت فرایند تخریب ‌بتون را به همراه دارد. این واکنش علاوه بر انبساط زیاد باعث افت مقاومت فشاری و فروپاشی بتون نیز می‌شود.

اندازه دانه‌های سنگی[ویرایش]

دوره زمانی که بتن برای اولین بار اختراع شد بستگی به نحوی تفسیر اصطلاح بتن دارد. مواد باستانی، سیمان های خامی بودند که با خرد کردن و سوزاندن گچ و یا سنگ آهک ساخته می شدند. هنگامی که شن و ماسه به سیمان اضافه می شد، آنها به ملات تبدیل می گشتند که ماده ای گچ مانند بود و برای چسباندن سنگ به یکدیگر استفاده می شد. طی هزاران سال این مواد با ترکیب سایر مواد بهبود یافته به بتن مدرن تبدیل گشت. بتن پیش تنیده، نیروهای کششی را – که باعث گسیختگی بتن معمولی با فشرده سازی یک ناحیه می شود – خنثی می کند.

هرچه نسبت آب به سیمان یا W/C کمتر باشد مقاومت بتن بالاتر و نفوذپذیزی آن کمتر است. بتن‌های آماده در کارخانه ساخته شده و توسط کامیون‌های میکسر به محل مورد نظر انتقال داده می‌شوند. هنگام رسیدن بتن‌های آماده به محل پروژه، هیچ نیازی به انجام فعالیت‌های اضافی نخواهد بود.

بتن چیست ؟ هر چیزی که در مورد بتن باید بدانید تاریخچه و جزییات فهاب بتن

بتن در باند فرودگاه، جاده ی هواپیما رو و آشیانه برای کف سازی استفاده می شود. در حقیقت، بتن برای اولین بار در سال های ۱۹۲۷ و ۱۹۲۸ برای استفاده در فرودگاه ساخته شد و اولین بار در Dearborn، میشیگان، در ترمینال فورد استفاده شد. همچنین لازم است دمای بتن را در طی فرآیند عمل آوری آن کنترل کرد. کشف سیمان، همان چیزی است که ماهیت آنچه اکنون بتن می‌نامیم را تغییر داده است! دگردیسی یا تغییر شکل در ماده‌ای که براساس آن تمدن‌ها شکل گرفتند، همان چیزی است که اولین بار رومی‌ها را در اوایل قرن اول مجذوب خود کرد. در حالی که در بتن‌ پیش تنیده با انجام یک عمل مکانیکی‌ بتون به تنهایی تنش‌های کششی و فشاری ایجاد شده را تحمل می‌نماید.

در ادامه برخی از افزودنی های شیمیایی بتن را معرفی خواهیم نمود. برای مثال می توان پوزولان ها را جایگزینی در ترکیبات بتن و به جای سیمان استفاده نمود؛ حال به معرفی پوزولان ها خواهیم پرداخت. به علت ویژگی های بسیار مطلوب بتن، این ماده در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. به طورمعمول، بسته به نوع ساخت، بیست وچهار نوع بتن مختلف در صنعت ساختمان مورداستفاده قرار می گیرد.

با کمی تقریب در کارگاه دانه های ریزتر از 5 میلیمتر را ماسه و بزرگتر از 5 میلیمتر را شن می گویند. متاکائولین واکنش‌پذیر مقاومت بتن را بالا می برد و در جایی که ظاهر کار حائز اهمیت است، استفاده می شود. این ماده پایداری و مقاومت بتن را افزایش می دهد اما برای افزایش کارایی بتن نیاز به افزودنی های فوق روان کننده است.

  • توزین درست شن و ماسه و سیمان و آب جهت تهیه بتن، به استحکام و دوام بتن کمک می کند.
  • این در حالی است که سیمانی که از عیار پایین تری از سیمان برخوردار است، به آب کم تری برای رسیدن به کارایی مورد نظر نیاز دارند.
  • این آزمایش توسط مهندسین عمران پروژه صورت گرفته و نتیجه آن باید به اطلاع مهندس ناظر پروژه برسد تا کیفیت بتن و سازه مورد نظر به درستی تشخیص داده شود.
  • سیمان در بتن نقش ماده چسباننده، سنگدانه‌ها به عنوان پرکننده و آب نیز به عنوان عنصری اصلی جهت خمیری کردن مخلوط سیمان و سنگدانه‌ها و سخت کننده بتن محسوب می‌شود.
  • در این شرایط برای اطمینان پیدا کردن از میزان دوام بتن آزمایش مغزه های مته شده و تیرهای اره شده، توسط مهندسین پروژه انجام میشود.

همچنین در مواردی نیز در تولید برخی بتن‌های پلیمری، سیمان مورد استفاده نوعی پلیمر است. در بتن پلیمری، به جای سیمان از یک نوع پلیمر استفاده می‌شود؛ به همین دلیل فرایند ساخت آن کمی دشوار است و همین امر موجب افزایش قیمت آن نیز خواهد شد. با توجه به این موضوع معمولا موارد استفاده از این نوع بتن‌ها محدود است و اغلب در جاهایی که نیاز به مقاومت بالا و وزن کم وجود دارد به کار می‌روند. نوع پلیمری اغلب برای ساخت محصولات پیش‌ساخته به کار می‌رود و همچنین به افزایش دوام دال پل نیز کمک می‌کند. این نوع بتن با افزودن فیبرهای شیشه به مخلوط خرده سنگ، سیمان و آب به شیوه ای متفاوت با شیوه سنتی ساخت بتن، برای تولید محصولی خارق العاده تهیه می شود.

سازه‌های باستانی که بسیاری از آن‌ها هنوز پابرجا هستند، از نوعی بتن ساخته شده‌اند. مقاومت و دوام‌بتن ناشی از نوع و کیفیت مصالح متشکله از جمله سیمان، مصالح سنگی و آب نیز می‌باشد. هر چه نسبت آب به سیمان کمتر باشد، مقاومت فشاری‌ بتون بیشتر خواهد بود. بتن بازیافتی را می‌توان در دیوارها به عنوان سنگ‌ های ساختمانی استفاده کرد.

آشنایی با روش‌های مقاوم سازی اتصالات بتنی

فوم بتن یک نوع بتن متخلخل است که به‌عنوان بتن سبک نیز شناخته می‌شود. بتن پاشیده یا بتن پاشی یا شاتکریت پای کار فرایندی است که در آن بتن یا ملات با فشار و سرعت بالا بر روی یک سطح پاشیده می شود تا لایه ای متراکم، خود نگهدار و باربر ایجاد گردد. بتن سازه ای بتنی است که می تواند برای اعضای باربر سازه به کار برده شود.

۱۴- بتن متخلخل (aerated concrete)